Ogólnie klasyfikuje się maść końską ze względu na kolor okrywy włosowej. Jednak w całej gamie kolorów koni ważne są także odcienie grzywy i ogona. Do tego należą konie, które są np. gniade – czyli mają czarną grzywę i ogon oraz brązową sierść. Maść konia może charakteryzować się także posiadaniem jabłkowitości – nieregularnymi kołami ciemnych włosków na siwej okrywie. Koła te przypominają niektórym jabłka, stąd ta nazwa.
W skomplikowanej genetyce koni wyróżniamy różnego typu geny. Część z nich jest dominująca, część recesywna, część wzajemnie na siebie oddziałuje. Ciekawą kwestią jest także pigmentacja. Kolor sierści konia uzależniony jest ilości substancji nadającej barwy. Przykładowo bardzo jasna sierść, wręcz biała, do tego biała grzywa i ogon to znaki braku pigmentu lub bardzo małej jego ilości.
Konkretne sekwencje genowe tworzą tzw. efekt fenotypowy. Podstawowe grupy umaszczenia koni to:
Uwaga – kolor nie jest cechą rasową. Oczywiście znane są literaturze przypadki, w których faktycznie maść jest ściśle przypisana do rasy. Są to:
Poniżej krótki przegląd maści u koni:
Koń kasztanowaty
Koń izabelowaty
Koń tarantowaty
Koń kary
Koń siwy
Kasztan – maść kasztaowata, cisawa, ruda, brązowa, grzywa i ogon w podobnym kolorze co kłoda konia
Kary – maść kara, koń jest całkowicie czarny, wraz z grzywą i ogonem
Gniady – maść kasztanowata z czarną grzywą i ogonem oraz dolnych fragmentach nóg
Kremowy – koń izabelowaty, jest to jaśniejszy kolor kasztanowatego konia, to nieco żółtawa odmiana, może być złotawa lub o barwie mlecznej czekolady. Oczy i skóra takiego konia jest biała, a grzywa i ogon jasne.
Kary przydymiony – to maść kara, ale dzięki specjalnemu genowi nieco rozjaśniona. Niewprawne oko będzie miało trudność we właściwym rozpoznaniu maści, spostrzegawczy powinni wypatrywać nieco rudawego lub czekoladowego odcienia grzywy i ogona, widać to bardzo dobrze, gdy spojrzymy na konia pod światło. Skóra wraz z oczami takiego konia jest rozjaśniona.
Jeleniowata – konie o tej maści to gniadosze, z dodatkiem genu, który nieco rozjaśnia kolor. Bardzo często konie te mają dość jasną sierść, beżową lub wchodzą też w odcienie ciemnego brązu. Grzywa i ogon tych koni jest zdecydowanie ciemniejsza od kłody. Mniej doświadczeni obserwatorzy koni mogą błędnie zaliczyć te konie do maści bułanej. To co odróżni tą maść od bułanej to charakterystyczna pręga, która tutaj nie występuje. Skóra wraz z oczami konia raczej pozostaje jasna.
Cremello – konie te posiadają maść kasztanowatą, która w zestawie genów ma podwójne rozjaśnienie. Konie te są kremowe, odcień skóry jest różowy, oczy jasne – niebieskie.
Smoky cream – ciekawa odmiana maści karej, wzmocnionej genami towarzyszącymi odcieniom cream. Zwierzęta te mają różową skórę oraz niebieskie oczy, sierść pozostaje szarokremowa.
Perlino – rzadka maść, z grupy gniadych, rozjaśniona podwójnie. Sierść jest kremowa, skóra różowa. Oczy jasne, niebieskie. Grzywa wraz z ogonem ciemne. Nogi w dolnej części ciemniejsze.
Czerwonobułane – to konie, które charakteryzuje kolor beżowy, ale w nieco rudym odcieniu. Konie posiadają charakterystyczną pręgę na grzbiecie. Pręga jest także nieco rudawa. Głowa oraz nogi konia także.
Myszate – to konie, które posiadają pręgę, dwa kolory grzywy i ogona. Tułów i szyja konia w barwie szarawej.
Bułane – to klasyczna odmiana z grupy koni bułanych. Sierść występuje w kolorze żółtawym, burym, popielatym w cieplejszym odcieniu. Tułów, szyja występują w kolorze ciepłego brązu, nogi są czarne. W grupie tej zdarzają się konie z pręgowaniem na grzbiecie i nogach. Grzywa i ogon są maściste i czarne.
Kare srebrne – konie czekoladowe z jasną grzywą i ogonem. Mogą posiadać charakterystyczne jabłka na zadzie i części kłody. Ta cecha może nie być trwała i wraz z upływającymi latami zanikać.
Gniade srebrne – konie gniade, ale posiadające jasne części dolne kończyn.
Złotoszampańskie konie – kłoda złota, grzywa i ogon zdecydowanie o jasnym kolorze lub podobne.
Klasyczne szapmańskie – to konie w kolorze kawy z mlekiem, ogon i grzywa o cieplejszym, rudym kolorze.
Bursztynowo szampańskie – umaszczenie konia w odcieniach złota i brązu, ogon i grzywa oraz nogi ciemne.